Mustafa Akgül

Tasarımcı, Bilişimci, Eğitimci, Fotoğrafçı, Turizmci, Kokartlı Rehber, Ticari Sınıf IHA 1 Pilotu

1982 yılında Midyat’ta doğdum. Henüz çocukluk yıllarında ailemle birlikte Şanlıurfa’ya yerleştim. Lise yıllarımda teknolojiye duyduğum büyük ilgiyle Temel Bilgisayar eğitimi alarak internetin henüz kullanılmadığı yıllarda bilgisayarlı tasarım alanında kendimi geliştirdim. 1999 yılında aileme ait işletmede başlayan reklam deneyimim, 2001 yılında Stroer Kentvizyon Şubesinde; Grafik Tasarımcı, Elif Matbaası’nda; Art Direktör ve Harran Üniversitesi HBYSM ‘de eğitim sorumlusu olarak görev yaptım.
2012 yılında Şanlıurfa Valiliği – Şurkav tarafından kurulan Şanlıurfa Tanıtım Merkezi’nin kuruluş çalışmalarına katıldım ve Tanıtım Merkezi Sorumlusu olarak görev aldım. 2018 yılında Rızvaniye Küllyesi’nde kurulan Balıklıgöl-Rızvaniye El Sanatları Külliyesine geçtim. Külliye Sorumlusu olarak idari işlerin yanı sıra geleneksel el sanatları alanında ürün geliştirme çalışmaları gerçekleştirdim.  Ardından 2019 yılında  Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde kurulan ŞTGAŞ’da Reklam ve Tanıtım Uzmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.
2013 yılından buyana Harran Üniversitesi SBMYO’da bilişim, medya, iletişim ve tasarım alanında çeşitli dersler vermeye devam ediyorum.

Uzmanlık Alanlarım

Kurumsal Reklam Danışmanlığı

1999 yılından beri  sektörden edinmiş olduğum tecrübelerle Kurumsal Reklam Danışmanlığı hizmeti veriyorum.

Profesyonel Fotoğraf Hizmetleri

Fotoğraf alanında 2010’lu yıllardan bu yana profesyonel olarak ilgilenmekteyim. Fotoğrafçılık alanında Ürün ve mekan fotoğrafçılığı, Hava Fotoğrafçılığı, VR ve QTVR Fotoğrafları çekmekteyim.

Turizm Yönetişimi ve Rehberlik

2013 yılından bu yana turizm alanında çeşitli birimlerde görev aldım. Ayrıca 2016 yılından itibaren  Profesyonel Turist Rehberi olarak hizmet vermekteyim.

Eğitim Çalışmaları

2009 yılında Harran Üniversitesi HBYSM’de personel eğitim sorumlusu olarak görev aldım ardından 2013 yılından itibaren SBMYO’da bilişim, işletme, tasarım ve medya alanında çeşitli dersler vermekteyim.

Bazı Önemli Projelerim

Bugüne kadar farklı konularda yayınlanmış onlarca kitap ve derginin görsel yönetmenliği ve editörlüğünü gönüllü olarak yaptım. Şanlıurfa Valiliği – ŞURKAV tarafından 4 ayda bir yayınlanmakta olan “Şanlıurfa Kültür Sanat Tarih ve Turizm Dergisi”nin 8 yıldır görsel yönetmenliğini sürdürmekteyim. Ayrıca aynı dergide ve bazı yerel haber sitelerinde aralıklı olarak yayınlanan köşe yazılarım bulunmaktadır.

2015 yılında can yoldaşım kültür araştırmacısı İzzet Aran ile birlikte Şanlıurfa’nın 19. yy.’dan itibaren çekilmiş tarihi fotoğraflarını günümüz halleri ile karşılaştırmalı olarak yer aldığı bir albüm kitabı hazırladım. Eyyübiye Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen “Eski – Yeni Urfa  1840’tan Günümüze Karşılaştırmalı Urfa Fotoğrafları” adlı eser oldukça beğeni toplayarak kısa sürede tükendiğinden kısa sürede 4. baskısı yapılmıştır. Benzer alanda hazırladığım 2 eser daha bulunmakta olup basımı için kurumların desteğini beklemektedir.

Ayrıca uzun yıllar fotoğraf sanatı ile de ilgilenmekte ve bu alanda yenilikçi çalışmalar ortaya koymaktayım. Bu çerçevede Şanlıurfa ile ilgili yaklaşık 30 binden kareden oluşan fotoğraf arşivi oluşturmanın yanında Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerlerini yerden ve havadan 360 O olarak görüntüleyip geleneksel ve dijital medya kanalları üzerinden bu eserlerini yayınlamaktayım.

2010 yılından beri çeşitli reklam ve tanıtım filmleri, belgesel filmlerin senaryo, çekim, kurgu ve yapımında aktif rol aldım. Bu çerçevede Şanlıurfa’nın taşınmaz kültür varlıklarını tanıtmak amacıyla sevgili dostum Seslendirmen ve Sunucu Mehmet Şelli’yle beraber “Urfa’yı Geziyorum” adlı 6 bölümden oluşam mini belgesel projemizi hayata geçirdik.

Ayrıca 2018 yılından itibaren, İslam tarihi boyunca Şanlıurfa’da yaşamış önemli alim ve evliyaların hayatlarını konu alan “Arifler Diyarı” adlı mini belgesel serisi için çalışmalarım devam etmektedir.