Media

Project Description

Hava fotoğrafçılığı sunmuş olduğu sıradışı perspektif ve görüş açısı dolayısıyla tüm fotoğrafçıların ve fotoğraf meraklılarının merak ettiği bir alandır.

Geleneksel olarak hava fotoğrafçılığı gerçek uçak ve helikopterler ile fotoğrafçının birebir uçarak istediği fotoğrafları çekmesi ile gerçekleştirilir. Fakat uçak ve helikopter kiralama maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle hava fotoğraflarından her projede yararlanılamamaktaydır. Ayrıca uçak ve helikopterlerin gerekli alçak irtifaya inememesinden dolayı istenilen açılardan detaylı fotoğraflar çekmek mümkün olmamaktadır.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile havadan fotoğraf ve havadan video çekmek için çeşitli alternatif metodlar geliştirildi. Bu sayede yeryüzüne daha yakın irtifalardan ( 1-500 metre ) fotoğraf çekimi mümkün hale geldi.

Bunlar :
Radyo kontrollü araçlar ile havadan fotoğraf çekimi ( UAV – İnsansız hava araçları )
Model Helikopterler
Multikopterler ( Quadcopter-Hexacopter-Octocopter vb.)
Model Uçaklar

Hava fotoğraf ve video çekiminde çığır açan olayın adı multikopter;

Multikopteri kısaca tanımlayacak olursak; birden fazla motora sahip ve her motora bağlı olan pervanelerin yere doğru havayı itmesi sayesinde havalanabilen ve üzerinde bulunan elektronik dengeleme sistemi ile düzlemini koruyan ve hareket edebilen, yüksek akım verebilen özel lityum polimer piller ile çalışan radyo kontrollü insansız hava araçlarıdır.

Bu cihazlardan en çok yararlanılan sektörlerin başında havadan görüntüleme sektörü gelmektedir. Bu cihazların geçmişi 3-4 yıl olmasına rağmen çok hızlı bir gelişme göstermiş ve günümüzde GPS destekli sistemler sayesinde kolay kullanım sağlanmış ve havadan fotoğraf çekmek isteyen kişilerin gözdesi olmuştur.

Biz videokopter olarak multikopterlerin gelişmesinde her aşamada bilgi sahibi olarak bu işe başladık. Model uçak ve model helikopter hobisinin bir gelişimi olarak ortaya çıkan multikopterlerin Türkiyedeki ilk meraklıları olarak multikopter-tr.com sitesini kurduk. Multikopterler hakkında projelerimizi bu hobiye gönül vermiş insanlarla paylaştık. Kendi multikopterimizi kendimiz yaptık. En basit multikopterlerden en gelişmiş otomatik kalkış ve istenilen gps koordinatları ile otomatik uçuş yapabilen ve otomatik iniş yapabilen sistemleri kurup testlerini gerçekleştirdikten sonra havadan görüntüleme hizmeti vermeye başladık. Kullandığımız çoğu ekipmanın teknolojisini yurtdışından ithal ediyoruz kendi sektörümüze uyarlıyoruz.

Havadan fotoğraf çekiminde fotoğrafçılığı bilmenin yanı sıra havacılık, elektronik, mekanik, aerodinamik ile biraz haşır neşir olmak gereklidir. Ayrıca kullanılacak hava aracının kullanılması için iyi bir pilotaj sahibi olunmalıdır. Yani uzun bir süre cihazı kullanmaya alışmak gerekir.

Project Details

  • Ellethemes